Żagle na Wiśle – życie w Dzielnicy Wisła. Galeria i film.

Żagle na Wiśle - życie w Dzielnica Wisla_048Żagle na Wiśle – życie w Dzielnicy Wisła.

Żagle Daru Mazowsza załopotały na maszcie w niedzielę 24 maja. Po wodowaniu jednostek w Porcie Czerniakowskim wszyscy zastanawialiśmy się kiedy będzie można ruszyć na rejsy. W końcu nadszedł ten czas. Na początek pozwolenie na pływanie dostały łodzie turystyczne, a w ostatnim czasie również jednostki komercyjne. W związku obostrzeniami w rejsach może brać połowę mniej pasażerów czyli zamiast dwunastu sześć osób.  Dodatkowo na każdej jednostce może z pasażerami może przebywać dwóch członków załogi.

W minioną wietrzną niedzielę po południu kapitan Daru Mazowsza zdecydował, że czas na wciągnięcie żagla na maszt i wyruszenie w rejs. Obraliśmy kierunek na most południowy. Na pokładzie znajdowali się członkowie załogi i osoby, które wspierają fundację Rok Rzeki Wisły. Żagle załopotały i ruszyliśmy. Piękna wietrzna ale także ciepła aura pogodowa przyciągnęła nad Wisłę wiele osób. Przemieszczając się szkutą w górę Wisły obserwowałem Bulwary i liczne plaże, które mijaliśmy. Podobnie jak spacerowicze przyglądali się jak wypełniony żagiel pcha do przodu 10 tonową jednostkę. Momentami prędkość była naprawdę spora.

Życie wróciło nad Wisłę.

Ludzi nad Wisłą było naprawdę sporo. I pochwalić trzeba większość z nich, że zachowywali odstępy między innymi grupami. Spotkaliśmy także spływających Wisłą kajakarzy, a także patrol Policji wodnej. Szkuta i jej żagiel wzbudzała duże zainteresowanie. Nawet jeden z funkcjonariuszy zrobił nam kilka zdjęć, a może i film.

Płynąc w górę przed mostem Siekierkowskim wiatr zaczął słabnąć. Niedaleko przed Wilanówką podjęliśmy decyzję o powrocie. W drodze powrotnej zrobiłem trochę zdjęć latającym mewom. Zycie biologiczne nad Wisłą w czasie pandemii rozwinęło się znacznie. Natomiast teraz zaczyna odradzać się życie turystyczne, kulturalne, społecznościowe, a także gospodarcze.

Żagle łopoczą ludzie się cieszą.

Oczywiście w żagle wyposażony jest nie tylko Dar Mazowsza. Wiele łodzi wiślanych posiada ożaglowanie. Najczęściej na co dzień jednak łodzie te pływają na silnikach spalinowych. Ożaglowania łodzi drewnianych szkut, batów, pychówek czy innych rodzajów nie jest zbytnio przystosowane do halsowania. Tak więc pływać można kiedy wiatr wieje w górę Wisły. Tak też przed wiekami pływali flisacy. Kiedy brakowało wiatru, a musieli wrócić  np. z Gdańska do Krakowa musieli je ciągnąć w górę rzeki czyli burłaczyć.

Dzielnica Wisła wita wszystkich.

Jeszcze nie tak dawno morsowaliśmy wspólnie z wieloma z Was w Wiśle. Dziś odpoczywamy na słonecznych plażach. Czas mija, a my długo byliśmy odcięci od plaż i Wisły. Rowerzyści, biegacze i spacerowicze zażywają wolności w swoich ulubionych miejscach, których jest w Dzielnicy Wisła mnóstwo.
Wkrótce przedstawimy Wam opisy, zdjęcia i filmy poszczególnych miejsc, które naszym zdaniem i zdaniem naszych znajomych są warte polecenia.

Pływaj z nami – za darmo.

Wszystkie osoby, które chcą zobaczyć Warszawę z perspektywy królowej polskich rzek mogą zapisać się na bezpłatne rejsy, które oferuje wielu armatorów. Pozyskali oni dotację z różnych grantow. Jak co roku miasto Stołeczne Warszawa zadbało również o wszystkie osoby chcące popływać po Wiśle.

Także osoby chcące udać się na rejsy dalej od Warszawy. Na przykład rejs dwu lub trzydniowy w okolice Twierdzy Modlin, Czerwińska i Wyszogrodu. A może jeszcze dalej? Zbierz 6 osób. Znajomych, rodzinę czy przyjaciół. Skontaktuj się z armatorem np. Rok Rzeki WisłyKLIKNIJ TU
Możecie pływać zarówno Darem Mazowsza jak i innymi mniejszymi drewnianymi i nie tylko drewnianymi.
Możesz skomponować swoje rejsy. Czekają na Was także kajaki i małe motorówki, którymi można pływać bez uprawnień.

Postaramy się także przygotować materiały foto i video oraz panoramy sferyczne 360 stopni obiektów kulinarnych, rozrywkowych, itp nad Wisłą

Zapraszamy 🙂 Pamiętajcie
#aktywnienadwisla i #dzielnicawisla jesteśmy dla Was.

Jeżeli podobają Ci się nasze panoramy, zdjęcia i video możesz nas wspomóc abyśmy mogli realizować kolejne materiały nie komercyjne. Dostępne dla wszystkich za darmo. Dziękuję z góry. Wspomóż moje produkcje – KLIKNIJ TU

%d bloggers like this: